MaioL |
domownik |
|
|
Dołączył: 02 Paź 2008 |
Posty: 394 |
Przeczytał: 2 tematy
Pomógł: 21 razy
|
Skąd: Węgierska Górka k. Żywca |
|
|
|
|
|
|
Skoro już wywołaliście mnie do odpowiedzi to sprawa ma się tak:
Park Narodowy Niżne Tatry
Skitury można uprawiać bez ograniczeń w dwóch obszarach przeznaczonych do uprawiania skialpinizmu w rejonie Chopoka.
1. Obszar północny ograniczony od wschodu zielonym szlakiem turystycznym Lucki- Krupova Hola, od zachodu szlakiem turystycznym żółtym Otupne – Sedlo Polany, od południa przebiegiem głównego grzbietu Niżnych Tatr.
2. Drugi obszar generalnie na południe o tego pierwszego, a dokladnie: teren ograniczony od zachodu linią Deresze- Oblaz , od wschodu Chata Stefanika i dalej Doliną Trangoszki.
Na pozostałym obszarze można się poruszać na nartach tyko po wyznaczonych, oznaczonych tyczkami zimowych szlakach turystycznych.
To tyle co oficjalnie wolno, ale generalnie nikt tam się nikogo nie czepia.
Jeśli chodzi o obszary do uprawiania skialpinizmu to północny lepszy, kto był ten wie, niezłe żleby. Szczególnie polecam Dereszski Żleb. Wadą tych terenów jest spory ruch skiturowy , szczególnie w pogodne weekendy.
Polecam słowackie mapy wydwnictwa WKU Harmanec, dla tych terenów będą to numery 100, 122 i 123 w skali 1:50000, ewentualnie nr 1 w skali 1:25000 obejmująca rejon Chopoka, na nich zaznaczone granice skialpinistycznych areałów, o których wspomniałem.
Park Narodowy Mała Fatra
Na nartach poruszać się można po szlakach turystycznych i po wyznaczonych szlakach narciarskich. Z tymi szlakami narciarskimi to jest tak, że są one bardzo dobrze oznaczone tablicami z numerkiem trasy, ale generalnie pokrywają się ze szlakami turystycznymi. Są trzy takie trasy :
Nr 1 Grzbietówka z Przełęczy Snilowkiej do Przełęczy Międzyholie i dalej do Stefanowej- nie jest osobno oznaczona.
Nr 4 Z Wielkiego Krywania do Wratnej.
Nr 6 Z Przełęczy Bublen do Doliny Małej Branicy.
Poza szlakami generalnie luz, nikt się nie czepia., ale wielka uwaga na południowe stoki – wyjątkowo zagrożone lawinami gruntowymi. Duże nastromienie, trawiaste, najczęściej pozbawione kosówki stoki, do tego południowa wystawa to bardzo niebezpieczne zestawienie. Mała Fatra idealnie nadaje się na skitury, można tam znaleźć stoki o nachyleniu do 60 stopni i wcale nie jest tam tak mało podchodzenia np. trasa Vratna- Stoh 1000m przewyższenia to nie jest wcale tak mało. Można powiedzieć tak: na szlakach i trasach jest na ogół bezpiecznie. Poza szlakami trzeba uważać, szczególnie na stokach stromych o południowej wystawie. To samo można powiedzieć też o Wielkiej Fatrze. Te moje uwagi tyczą się oczywiście tylko szczególnych warunków panujących na Fatrach, nie chcę by ktoś mniej doświadczony wysnuł taki wniosek ,że w np. w Tatrach na północnych stokach jest bezpieczniej nic bardziej mylnego. Można też radzić się miejscowych którędy najlepiej zjeżdżać, skiturowców ci tam jak mrówków, ale tylko w weekendy, w tygodniu raczej pusto.
Stosunkowo najrzadziej odwiedzany jest rejon Małego Krywania zjazd do Małej Branicy, lajtowy, ale bardzo fajny.
Mapy WKU Harmanec nr 8 Mała Fatra część Krywańska, nr 120 Mała Fatra część Luciańska
Park Narodowy Wielka Fatra
Narciarstwo skiturowe dozwolone na szlakach turystycznych. Tutaj generalnie są najbardziej liberalne przepisy, słyszałem od chatara w schronisku pod Boryszowem żę można wszędzie jeździć i nikt się nie czepia. Czy mówił prawdę – nie wiem. Byłem tam wiele razy, zjeżdżałem poza szlakami i nikt mnie chyba nawet nie widział. Jest to jeden z najmłodszych parków narodowych na Słowacji, utworzono go bodajże w 2000 roku. Pracownicy parku nie zdążyli ponoć jeszcze wprowadzić jakichś rygorystycznych zakazów. Ruch skiturowy zdecydowanie najmniejszy z tych trzech omawianych obszarów. W tygodniu można w piękny słoneczny dzień nikogo nie spotkać do wieczora. Szczerze polecam szczególnie tym którzy cenią sobie spokój. Góry te przypominają trochę nasze Bieszczady z tym, że są wyższe i moim skromnym zdaniem ładniejsze. Na stoki południowe i południowo- zachodnie radzę uważać – zagrożenie takie same jak na Małej Fatrze. Należy unikać jak ognia trawersowania takich gór jak Ploska czy Rakitów, z tych samych, lawinowych powodów.
Polecam Mapę WKU Harmanec nr 121 i 100
Jeżeli chodzi o Tatry po słowackiej stronie to nic się nie zmieniło od zeszłego sezonu, czyli dalej obowiązuja te wyznaczone tereny do uprawiania skialpu. Nie będę powtarzał , koledzy w poprzednich latach chyba wyczerpali temat, była o tym mowa w wielu wątkach na forum.
T o tyle co na szybko wpadło mi do głowy, mam nadzieję że nikomu nie namieszałem tymi moimi wypocinami.
Pozdrawiam
Mariusz |
|